Kendini Aşan Her Engeli Aşar....

Eğitim Portali Anasayfa Test Kulübü Kurumsal Özel Ders Anasayfa Rehberlik Anasayfa
Bu site Test Kulübü Eğitim Merkezi'nin Hizmetidir.

 

0-6 YAŞ ÇOCUGUNUN SOSYAL İLİŞKİLERİNİN GELİŞİMİ

Yaşlara Göre Çocuğun Tepkileri

İlk üç ay İnsan sesine tepkide bulunur, agular. Bu davranışlar bebeğin başkalarına ilgi duymasının ilk işaretleridir.

İkinci üç ay Babası ve kardeşleriyle ilişki kurmaya başlar. Ce-e oyunundan hoşlanır.

Üçüncü üç ay Yabancılara şüpheyle bakar tanıdık yüzleri tercih eder.

Dördüncü üç ay Annesinin bulunduğu yerde oynamayı tercih eder. Ailede merkez olmaktan hoşlanır. Sosyal ilişkileri öncesine kıyasla belli bir şekilde gelişir.

İkinci yıl Diğer çocukların farkına varmaya başlar. Amainsanlara eşya gibi bakar. Oynarken annesinin ya da arkadaşının saçını çekebilir. Başkalarıyla ilişkilerinde alma hakimdir. Vermekten
hoşlanmaz. Paralel oyun görülür.

Üçüncü yıl İletişimi geliştirmiş olması, başkalarını anlama veOnları etkileme gücünü arttırır. Paylaşma bilmez. İsteklerinde ısrarlı ve sabırsızdır. Başkaları için Herhangi bir şey yapmayı reddeder.

Başkalarının haklarını öğrenmeye başlar. Çalışma kısadır. Bu yılın sonuna kadar arkadaş edinme önem kazanır. Alıp-vermeye daha isteklidir.

Paralel oyuna katılma girişimleri görülür. Traktörleri aynı yolda berabere kullanma,bloklardan bir yapıt meydana getirme, evcilik gibi oyunlar.

Dördüncü yıl Yetişkinden çok arkadaşla ilgilenir. Paylaşmaya başlar. Oyunlar daha çok küçük gruplarladır.Olaylara başkası açısından bakmaya, onları anlamaya başlar

Beşinci yıl Grup oyununu tercih eder. Başkalarının haklarına ve eşyalarına saygı duymaya başlar. İç denetimle kendi duygu ve isteklerini kontrol eder.

Altıncı yıl Başkaları gibi düşünmeye başkalarının haklarına saygı duymaya, olayı üçüncü bir kişi gibi değerlendirmeye başlar. Başkalarının duygularını paylaşmaya (başkalarıyla ilgilenmeye, sevinçlerini ve üzüntülerini anlamaya, paylaşmaya başlar. Kendi kendini eleştirdiğine işaret eden davranışları gözlenebilir. Organize edilmiş grup oyunlarında
etkin olarak yer alabilir.

Test Kulübü Eğitim Merkezi
Fahrettin Kerim Gökay Caddesi No:254/5 Göztepe İstanbul

© 2001 - 2006 Testkulubu.com - Egitimim.com --- Tüm hakları saklıdır ©
testkulubu@testkulubu.com