Kendini Aşan Her Engeli Aşar....

Eğitim Portali Anasayfa Test Kulübü Kurumsal Özel Ders Anasayfa Rehberlik Anasayfa
Bu site Test Kulübü Eğitim Merkezi'nin Hizmetidir.

 

Karnedeki zayıf notlara bakarak kriz çıkarmayın’

Bugün yaklaşık 14 milyon ilk ve ortaöğretim öğrencisi karne alıyor. Uzmanlar velileri zayıfı olan öğrencilere karşı sert davranmamaları konusunda uyardı.

İlköğretim okulları ve liselerde öğrenim gören öğrenciler, bugün karne alıyor. Uzmanlar, zayıf notlara karşı velileri uyarırken, zayıfı olan öğrencilere anlayışlı davranılması gerektiğine dikkat çektiler. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (OGÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Çınar Yenilmez, karnelerde öğrencinin sadece derslerdeki başarısını gösteren notların değil, sosyal ilişkilerine yönelik bilgilerin de bulunduğunu belirtti.

Derslerde başarısız olan çocuğun 1. ve 6. sınıfta yeni bir ortama uyum sağlama, arkadaşlara ve öğretmenlere alışma sorunları yaşayabileceğini anlatan Yenilmez, 8. sınıf ve lise dönemindeki çocukların ise okulla beraber sınavlara hazırlanma stresiyle derslerinde başarısız olabileceğine işaret etti. Yenilmez, ergenlik dönemi başlangıcında, sağlıklı ve uyumu iyi olan çocukların derslerinde dalgalanmalar yaşanabileceğini ifade ederek, bu dönemlerde ailelerin çocuklarına ilgi, sevgi ve şefkatle yaklaşıp yardımcı olması gerektiğini bildirdi. Yenilmez, çocuğun aile içindeki davranışları örnek alarak yetiştiğine dikkati çekerek, yapılan araştırmalarda ailede sorunlu yetişen çocukların okulda ve sosyal hayatta da problem yaşadıklarının tespit edildiğini kaydetti. Ailede sorunlar yaşandığı dönemlerde çocukların “kriz psikolojisi”ne girdiğini anlatan Yenilmez, “Aileler karnesinde zayıfı olan çocuklarına sert tepki göstermemeli. Zayıf karne ailede bir kriz yaratmamalıdır. Sorunun aşılması için çocuk, öğretmen ve aile birlikte hareket etmelidir.” diye konuştu.

‘Alo 183 Karne’ hattı açıldı

İstanbul İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, karne döneminde öğrencilere ve ailelere yardımcı olmak amacıyla “Alo 183 Karne” hattını hizmete açtı. İl Sosyal Hizmetler Müdürü Kahraman Eroğlu, yaptığı açıklamada, halen “Alo Kadın”, “Alo Çocuk” hattı olarak kullanılan hattın bugünden itibaren 5 gün süreyle “Alo Karne” hattı olarak hizmet vereceğini bildirdi. Bu süre içinde psikolog ve sosyal hizmet uzmanlarının telefona cevap vereceğini kaydeden Eroğlu, karnesini gösterince ailesinin kızacağına inanan ya da karnesindeki notlar nedeniyle çocuklarına nasıl yaklaşacaklarını bilemeyen ailelerin kendilerinden yardım alabileceğini söyledi. Sokakta yaşayan çocukların büyük bölümünün aile içi şiddet ve onur kırıcı davranışlar görmeleri sonucunda evden kaçtıklarını hatırlatan Eroğlu, ailelerden, karnelerinde zayıf notu bulunan çocuklarına güven duymalarını ve sevgi göstermelerini istedi. Başarısız notu olan çocukların karne döneminde her zamankinden daha çok desteğe, güvene ve sevgiye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Eroğlu, şöyle dedi: “Karnesinde zayıf olan çocukların anneleri, ‘Baban seni dövecek, kemiklerini kıracak’ gibi tehditlerde bulunmasın. Çocuğa ‘Senden adam olmaz’ gibi onur kırıcı sözler söylenmesin. Özellikle, tehdit ve ağır sorumluluk içeren sözlerden kaçınsınlar.

Test Kulübü Eğitim Merkezi
Fahrettin Kerim Gökay Caddesi No:254/5 Göztepe İstanbul

© 2001 - 2006 Testkulubu.com - Egitimim.com --- Tüm hakları saklıdır ©
testkulubu@testkulubu.com