Kendini Aşan Her Engeli Aşar....

Eğitim Portali Anasayfa Test Kulübü Kurumsal Özel Ders Anasayfa Rehberlik Anasayfa
Bu site Test Kulübü Eğitim Merkezi'nin Hizmetidir.

 

!!! Çocuğa para verirken dikkat !!!

Küçük yaşlardan itibaren ailesi tarafından her istediği yapılan, dilediği zaman ve dilediği miktarda para verilen çocukların, sorumsuz ve doyumsuz yetiştiği belirtildi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ünal, maddi durumu uygun olsun ya da olmasın her anne-babanın, çocuklarının taleplerini yerine getirmek isteyebileceğini, ancak bu taleplere sınır konulmadığında, çocuklara iyilik yerine kötülük yapıldığını söyledi.

Ünal, her insanın yaşamında her istediğini yerine getiremeyebileceğini ifade ederek, çocukların, hayatın bu gerçeklerineerken yaşlardan itibaren hazırlanması gerektiğini anlattı. Ünal, hayatın gerçeklerine hazırlanmayan çocuğun ise sorumsuz yetişmesinin kaçınılmaz bir sonuç olacağını savundu.

Çocukların, doğaları gereği taleplerinde sınır olmadığını ve istedikleri herşeyin yapılmasında ısrarlı davrandıklarını ifade eden Ünal, ailelerin de anne ya da babalık duyguları ağır basıp bu talepleri yerine getirdiklerinde, aslında onlara kötülük yaptıklarınınfarkında olamadıklarını bildirdi.

 

PARA, HAFTALIK MI GÜNLÜK MÜ VERİLMELİ?

Prof. Dr. Mehmet Ünal, çocukların birbirlerinden çok farklı karekterlere sahip olduğunu, bazı çocukların para biriktirme, bazılarının ise eline geçen parayı son kuruşuna kadar harcamaya eğilimli olduğunu belirterek, çocuk savurgan bir yapıya sahipse günlük, değilse haftalık para verilmesini önerdi.

Ailelerin, çocuklarının karakterine göre parayı nasıl vereceğini kendilerinin tespit etmesi gerektiğine dikkati çeken Ünal, ``Çocuğa belirli aralıklarla sınırlı ölçülerde para verilmeli. Maddi durumu iyiolan aileler bile para verirken bir sınır belirlemeli`` dedi.

Prof. Dr. Ünal, anne-babaların, çocukların paralarını istedikleri gibi harcamalarına engel olmamaları gerektiğini, böylece çocukların deneme yanılma yoluyla başarılı bir harcama modeli geliştirebileceğinikaydetti.

AİLENİN EKONOMİK DURUMU

Ünal, günümüzde hala pek çok anne-baba için ailenin ekonomik sorunu ve varlık durumunun çocukların yanında konuşulmayan konular arasında görüldüğünü belirterek, ``Oysa bu durum, çocukların, paranın gerçek değerini yeterince anlayamamalarına yol açmaktadır`` dedi. Ünal, şöyle konuştu:

``Çocukların, aileyi geçindirme ve ay sonunu getirmenin anlamını kavramalarında, anne-babaların ekonomik durumlarını konuşabilmelerininönemi büyüktür. Aksi halde çocuklar, gerçek dışı beklentiler, belki dekendi çocuklarına aktaracakları yanlış davranışlarla büyüyeceklerdir.``

Prof. Dr. Ünal, bazı çocukların ailelerinin zayıf noktalarını keşfedip, arkadaşlarının aldığı para miktarı ve sahip oldukları eşyaları örnek göstererek duygu sömürüsü yapabileceklerini de anımsattı. Ünal, şöyle devam etti:

``Son günlerde lise, hatta ilköğretim çağındaki çocukların elinde dahi cep telefonu var. Oysa bir çocuğa, üniversiteye başlamadan cep telefonu alınması, yapılabilecek en büyük yanlıştır. Zaten hemen hemenher evde telefon varken, cep telefonu ile ne işi olabilir?

Bunun yanı sıra arabayı iyi kullanıyor diye 16-17 yaşındaki bir çocuğa araba vermek, bisiklet almak dururken motosikletle ödüllendirmek ya da lüks sayılabilecek eşyalara sahip olmasını sağlamak son derece yanlış. Her istediğini elde etmeye alışan çocuklar, yarın şartlar değiştiğinde ve ailesi aynı talepleri yerine getiremediğide bunalıma sürüklenebilir.``

 

 

Test Kulübü Eğitim Merkezi
Fahrettin Kerim Gökay Caddesi No:254/5 Göztepe İstanbul

© 2001 - 2006 Testkulubu.com - Egitimim.com --- Tüm hakları saklıdır ©
testkulubu@testkulubu.com